Co posiać na wiosnę?
A może bardziej – jak zmieścić wszystko przygotowane do siewu wiosennego?
„Zamiłowanie do ogrodnictwa jest jak nasiono: raz wysiane nigdy nie przestanie rosnąć” (Gertrude Jekyll).
W tych trudnych i dramatycznych sytuacjach życiowych, kiedy znany nam świat rozpada się, w trudnych chwilach kiedy nie wiemy co jest prawdą a co manipulacją polityczno medialną, w czasach kiedy z serca pomagamy i chcemy iść tylko w stronę dobra – w tych wszystkich momentach potrzebujemy chwil aby „ładować swoje baterie”. Dbanie o dobrostan dla każdego z nas może znaczyć co innego.
Można w tym celu realizować duże plany, można cieszyć się z małych osiągnięć. Wymarzona wyprawa, spotkanie, czytanie dobrej literatury, smaczna kawa, może pozwolić naszej głowie oderwać się od smutków i strachu codzienności. Nieodmiennie pomocne jest też utrzymywanie stałych czynności, pielęgnowanie zwyczajów, taka zwykła kojąca w powtarzalności kolej rzeczy.
I zarazem okrutne i piękne jest to że jest wiosna. A dla miłośników i miłośniczek przyrody zaczyna się kolejny znany cykl przyrody. W tym miejscu nie napiszę wielu przemyśleń związanych z obecną sytuacją, które aż cisną się na papier, ponieważ głównym moim tematem przewodnim jest ogrodnictwo i to tą zieloną pasją chcę się dzielić.
Zamówiłam nasiona, no szczerze duuuużo nasion, planuję nasadzenia, odchwaszczam kolejny kawałek ogrodu i czekam na cieplejsze temperatury. Będę hodować dużo dobrego jedzenia i piękne kwiaty. Zatem:
– Są moje pewniaki: cebula ‘Sopelek’, dynia Hokkaido, cukinie, kukurydza truskawkowa z własnych nasion, ogórek sałatkowy ’Delicius’, pietruszka naciowa ‘Mooskrause’, pasternak, fasola karłowa szparagowa ‘Korona’ i pomidorki ,Maskotka’
– Zatęskniłam za faszerowanym patisonem, zatem na grządce zagości odmiana ‘Disco’, obok cukinia ‘Tondo di Piacenza’ – taka okrągła forma. A w okolicy gdzie dużo miejsca dynia zwyczajna ‘Junona’ według katalogu i opisu bezłupinowa. Zobaczymy;)
[link do dyni: https://sklep.swiatkwiatow.pl/dynia-zwyczajna-junona-bezlupinowa.html ]
– Bardzo byłam zadowolona z kolorowej kukurydzy, zatem zainwestowałam w nasiona odmiany ‘Glass Gem’ ponoć ma najpiękniejsze kolory o błyszczącym poblasku. Po wielu latach upraw wyselekcjonował ją amerykański rolnik Carl Barnes ponoć inspirował się ideą odrodzenia kulturowego, wysoko cenioną przez starożytne plemiona indiańskie. W toku długoletniej i wytrwałej pracy rolnik z Oklahomy otrzymał kukurydzę z ziarnami wszystkich kolorów. Nazwę odmiany można przetłumaczyć jako „Szklany klejnot” [moje nasiona pochodzą z https://www.toraf.pl/ przez https://sklep.swiatkwiatow.pl/kukurydza-ozdobna-glass-gem.html ].
Do niej na obrzeże kompozycji powędruje dynia ozdobna ‘Sweet Dumpling’ o typowym dyniowym kształcie ale kolorze skórki białym z zielonym deseniem między żebrami.
– Jako zapalona „roślinożerczyni” mam cały dział zielonych liści do zjedzenia. Rośnie już sobie sałata masłowa a w planie jeszcze dębolistna, roszponka, szpinak, szczypiorek czosnkowy i jarmuż odmiany ‘Scarlet’ o różowo bordowych liściach.
– W uprawie współrzędnej w parze do cebuli sadzimy marchew, siałam odmianę ‘Nantes’ oraz mieszanki odmian kolorowych. W tym roku wybrałam ‘Pariser Markt 5’ o kulistych, krótkich korzeniach.
– Na mocne zaostrzenie aromatu papryka ‘Koral’ o bardzo ostrym smaku
– Doświadczalnie będę testować: kapustę brukselską ‘Groninger’, brokuł tak zwany gałązkowy ’Early Purple Sprouting’, rzepę ‘Snowbal’, kalarepę ‘Blankyt’ oraz ogórek ‘Dar’
[ link do brokułu: https://www.esklep.legutko.com.pl/warzywa/3229-brokul-early-purple-sprouting-5903837403578.html?gclid=EAIaIQobChMIzqH0rOy59gIVHAWiAx0LmA8AEAQYASABEgK_SPD_BwE ]
– Na swoje miejsce w szklarni czekają nasiona arbuzów w odmianach: ‘Charleston Gray’, ‘Crimson Sweet’, ‘Rosario’ a także melony ‘Charentais’ i ‘Melba’ i ogórek meksykański. Jednak z powodu efektów lutowych wichur ich uprawa na dzień obecny stoi pod znakiem zapytania.
[ u dołu artykułu z linka jest zestawienie zdjęć odmian https://www.dionp.pl/jakie-odmiany-arbuzow-uprawiac-w-ogrodzie/ ]
W ogrodzie jest już całkiem spora kolekcja bylin. Corocznie ubogacana roślinami jednorocznymi.
Jakiś czas temu pomyślałam o pięknych weneckich witrażach, barwnych szkiełkach i ich blaskach rzucanych na przedmioty. Na kanwie tego wrażenia obsadziłam część rabaty tulipanami lodowymi o fioletowych i żółto pomarańczowych kwiatach (na zdjęciach najniżej). A po ich przekwitnięciu „widzę” w tym miejscu kaskadowo ułożone od najniższych: aksamitkę wąskolistną, wyżej łososiowy zatrwian wrębny i złoto pomarańczowe onętki siarkowe a dalej czarnuszkę orientalną i pachnącą rezedę wonną wraz z kępą słoneczników ozdobnych. Tymczasem oczy cieszą krokusy, przebiśniegi i nieśmiało rozwijające się miodunki pstre i pierwiosnki.
W pozostałych rabatach kwiatów dodadzą: groszki pachnące, nemezja, lwia paszcza, chabry niskie i cesarskie oraz czas pokaże jakie jeszcze kwiatowe skarby.
Prace porządkowe w ogrodzie pomagają rozładować napięcie mięśniowe, natomiast prace umysłowe przy planowaniu i logistycznej organizacji zapewniają nielichą gimnastykę umysłowi.
Zatem niech nadzieja będzie naszym promykiem dobrego i spokojnego czasu, a nasze ogrody cudownymi miejscami na nieidealnej ziemi.
P.s. https://paniodzieleni.pl/do-pobrania-za-darmo/ w dziale „organizacja” są pomocne etykiety „Etykieta Siew i Hodowla”, które znacznie ułatwiają połapanie się w gromadach donic, tacek, szklarenek i zwiększającej się ilości siewek / młodych roślin w odmianach. Kartkę z etykietkami można za darmo pobrać, wydrukować na zwyczajnym formacie A4 w pionie i korzystać. Jest na niej miejsce na nazwę, datę siewu i wschodu, oraz zanotowanie podstawowych informacji pielęgnacyjnych co do stanowiska nasłonecznienia i potrzeb wodnych 😉