Uprawa współrzędna.
Uprawa współrzędna.

Uprawa współrzędna.

Uprawa współrzędna.

Jest to jedna z naturalnych metod uprawy różnych gatunków we wzajemnej starannie zaplanowanej i dobranej bliskości – co chroni je przed szkodnikami i chorobami a także poprawia dobrostan.

Opiera się na istocie allelopati, czyli wzajemnym szkodliwym lub korzystnym wpływie substancji chemicznych wydzielanych przez rośliny lub grzyby danego gatunku (a także pochodzących z rozkładu tych roślin lub grzybów) na inny gatunek, szczególnie na wzrost innych organizmów w bezpośrednim otoczeniu, głównie roślin i bakterii. Substancje mogą pobudzać lub hamować kiełkowanie, wzrost, rozwój innych gatunków roślin żyjących w bliskim sąsiedztwie lub zajmujących bezpośrednio po nich to samo miejsce.

Można to porównać do wzajemnego towarzystwa. Tak jak jednych ludzi lubimy, innych omijamy szerokim łukiem a jeszcze innych wyczekujemy z entuzjazmem. Takie sytuacje możemy wykorzystać do budowania naszego dobrostanu, a sytuacje „roślinne” do osiągnięcia dobrych plonów i usprawnienia funkcjonowania użytkowej części ogrodu.

Szkicowa tabelka przedstawia pośrodku gatunek np. truskawki po lewej stronie informacja że dobrze współpracują i „lubią się” z czosnkiem, fasolami i grochami a po prawej, że nie służy im towarzystwo roślin kapustnych (a więc wszystkich kapust, brukselki, kalafiorów, brokułów, jarmużu i kalarep).

lubi się z 🙂gatuneknie lubi się z 🙁
marchew, pomidory, truskawki,burak, cukinia,kalarepa, koper,, ogórek, pasternak,sałata.cebulagroch, fasola.
marchew, pomidor, ziemniaki, seler, truskawki.czosnekgroch, fasola, kapustne.
ziemniaki, jabłoń.chrzan
fasola, kukurydza.dyniaziemniaki.
dynia, kalarepa, kukurydza, ogórek, rzepa, seler, truskawki.fasolacebulowe, kapustne, buraki.
cebula, czosnek, groch, kalarepa, koper, ogórek, por, rzodkiewka, sałata, seler, szczypiorek, szpinakmarchewburaki, ziemniaki, kapustne.
burak, cebula,fasola, groch, kalarepa, koper, kukurydza, marchew, por, rzodkiewka, seler.ogórkiziemniaki, pomidory, truskawki.
koper, pomidor, por, fasola, groch,rzodkiewka.pietruszkasałata.
burak, marchew, cebula, cukinia, czosnek, kalarepa, czosnek, kukurydza, por, seler.pomidorykapustne, ziemniaki, groch,
burak, cebula, marchew, ogórek, pietruszka, pomidor, sałata, seler.por
burak, groch, marchew,ogórek, pietruszka, por.rzodkiewkapomidory,
burak, cebula, marchew, por.sałatapietruszka
czosnek, fasola, groch.truskawkikapustne
fasola, kalarepa, koper, kukurydza,ziemniakipomidory, marchew, ogórki, dynia.
tabela uprawy współrzędnej

Informacje takie warto wykorzystać przy planowaniu zagonów i obsiewaniu, a także przy „dosiewaniu” zagęszczaniu grządek. Wszystkie nasiona umieszczone w ziemi w maju to najlepszy pomysł na sporą liczbę roślin do zaopiekowania i bogate zbiory. Maj w moim pojęciu jest pięknym czasem wiosennym, z kwitnącym światem pełnym zapachu lilaków oraz pełnym prac ogrodniczych.

Dojrzała wiosna to także czas wspaniałych świąt:

26 maja – dzień matki

Coś do słuchania, w retro stylu:

1 czerwca – dzień dziecka

Coś słuchania dla młodszych, bawi także starszych. Można poczuć się dzieckiem lub ulokować dzieci przy słuchaniu i poczuć się odmiennie z odrobiną czasu na ciepłą kawę:

Super informacja jest taka, że pojawił się wspaniały, świeżutki i pachnący dodruk książki „Ogród dla Każdego”.

Drugie wydanie jest jeszcze bardziej dopieszczone merytorycznie a drukarze dodali wzmocnienie przy gumce do spinania. Świetnie spisuje się wtedy gdy do książki wkłada się notatki, opakowania po nasionach, bilety z arboretum etc (sprawdziłam na sobie -polecam:)

Elegancka okładka i ciekawa zawartość ucieszy niejedną mamę, a niejedno (może nieco starsze niż przedszkolaki) dziecko także będzie miało z niej frajdę.

Doskonale nada się ona na prezent na te święta, a także na inne. Poleca się także do biblioteczki własnej i owocnego użytkowania – znajdziecie w niej informacje jak powyżej, oraz wiele praktycznych sposobów na dobry, zdrowy, naturalny ogród. Poniżej Link:

https://wydawnictwogaj.pl/produkt/ogrod-dla-kazdego/?gclid=EAIaIQobChMIgP_GgNfp9wIVS_gYCh3e_QBeEAQYASABEgJ2TfD_BwE

Książkę można zamówić u super wydawcy – Wydawnictwo Gaj, dostępna jest także w allegro – eko_media

Polecamy 😉 🙂 😉

https://allegro.pl/oferta/ogrod-dla-kazdego-cecylia-ciechanska-11972652936?reco_id=b32e0e74-d6d9-11ec-b9ee-96085cc01120&sid=0e7a5475e04eefd78184d559df6fb9f87c889ad5ac94196dac75ac99722370c3&bi_s=archiwum_allegro&bi_c=Product&bi_m=reco&