Żywopłoty
Żywopłoty

Żywopłoty

Jak? Po Co ? Z czego?

Krzewy żywopłotowe. 

Żywopłot jak sama nazwa sugeruje jest naturalnym, żywym – rosnącym płotem 😉 Z założenia gęste liniowe posadzenie krzewów tworzy przegrodę,  często wyznaczającą granicę działki lub podział kompozycyjny, funkcjonalny wnętrza ogrodowego. W czasach słusznie minionych sadzony bardzo często z ligustru pospolitego, niedrogiego krzewu o niskich wymaganiach uprawowych a w parkach przy dworskich XVIII i XIX chętnie sadzony dwurzędowo z rodzimego grabu pospolitego. 

Obecnie mnogość gatunków pozwala na zakomponowanie żywopłotu posiadającego różne walory. Poniżej lista subiektywnie wybranych gatunków roślin żywopłotowych:

1. Zimozielona „nie tuja”.

Najczęstszym wyborem na zimozielony żywopłot pozostaje tuja (żywotnik) w wielu odmianach: Szmaragd, Szmaragd gold, Brabant.

Doskonałe żywopłoty iglaste można stworzyć z cisów, jałowców, cyprysików i strzyżonych świerków.

2. Strzyżona forma.

Na strzyżone żywopłoty doskonałe są rośliny iglaste oraz liściaste drobnolistne, lubiące cięcie i ładnie się rozkrzewiające: berberysy w odmianach, ligustry, 

3. Szybkorosnące.

Szybki efekt uzyskamy sadząc gatunki o dużym przyroście rocznym jak np. pęcherznica kalinolistna (barwne odmiany Luteus- żółtolistna i Diabolo – bordowolistna), ligustr okrągłolistny, krzewuszki.

4. Strzyżone formy drzew liściastych: grab, buk, głóg, tarnina.

5. Obronne.

Czyli zaopatrzone w ciernie i kolce, utrudniające przejście przez taką zaporę. Efekt zyskamy sadząc berberysy, ogniki, głogi, róże.

6. Barwne

Barwne z kwiatów- otrzymamy sadząc krzewy o pięknych kwiatach i nie przycinając ich przed kwitnieniem, doskonała będzie forsycja, krzewuszka, ketmia,

oraz uprawiane w formie półnaturalnej: hortensje ogrodowe i bukietowe

rozłożyste (jeśli mają być kwitnące to mogą zależnie od odmiany być sporych rozmiarów): jaśminowiec i żylistki.

Barwne z liści – cały rok: pęcherznica, krzewuszki i berberysy: Tunberga ‘Atropurpurea’ – bordowolistny, ‘Aurea’ -żótłozłoty, „Golden Rin’ – purpurowo żółty. 

Barwne z liści sezonowo na jesień – irga błyszcząca

Barwne z pędów – derenie biały ‘Sibirica’, „Elegantissima’ – o czerwonych pędach, rozłogowy ‘Flaviramea’ – o żółtych, leszczyna ‘Concorta’ i wierzba mandżurska ‘Tortuosa’ – o beżowych i kręconych. 

7. Na wąskie przestrzenie.

Chcąc oddzielić przestrzeń lecz dysponując wąską przestrzenią warto rozważyć posadzenie na pergoli pnączy: bluszczy, winobluszczy, powojników oraz jednorocznych groszków ozdobnych, nasturcji, wilca. Lub ciągu traw o pionowej artykulacji np. miskantów. A pragnąc uzyskać efekt jednego roku posiać gęsto wysoko i pionowo rosnącą kukurydzę.

8. Jadalne. 

Z gatunków o jadalnych owocach, szczególnie pięknie komponujące się w okolicy ogrodu użytkowego i warzywnika, z porzeczek, agrestu, pigwowca, aronii, rokitnika, jagody kamczackiej. 

9. Miniaturki.

Z tawuły japońskiej np. ‘Little Princess’, pięciornika krzewiastego, lawendy, trzmieliny oraz kwiatowe bordiury z bylin: lilaków, host, rozchodnika okazałego i roślin jednorocznych begonii, aksamitek, żeniszków.